Malo poznati razlog prohibicije koji će vas šokirati!!!

Istina o prohibiciji kanabisa: Elvis, Nixon i političke igre koje su promijenile povijest
Kanabis je kroz povijest bio korišten u medicinske, industrijske i rekreativne svrhe, no u modernom društvu postao je simbol političke propagande, kontroverzi i kontroverznih zakonskih odluka. Jedna od ključnih prekretnica u povijesti kanabisa dogodila se tijekom ere predsjednika Richarda Nixona, a u cijeloj priči neočekivano mjesto zauzima i kralj rock’n’rolla – Elvis Presley. Njihov susret, Elvisova opsesija značkama federalnog agenta i Nixonova politička strategija odigrali su ključnu ulogu u stigmatizaciji ove biljke i njenom stavljanju na popis najteže klasificiranih droga. Ironično, Elvis je kasnije preminuo s tragovima raznih narkotika u svojoj krvi, čime se dodatno naglašava paradoks ove priče.

Susret Elvisa i Nixona: Prijateljstvo iz interesa
Dana 21. prosinca 1970., Elvis Presley neočekivano je posjetio Bijelu kuću i zatražio sastanak s tadašnjim predsjednikom Richardom Nixonom. Njihov susret postao je legendaran, a fotografija na kojoj se rukuju jedna je od najpoznatijih slika iz Nixonove administracije. No, iza tog sastanka krije se zanimljiva priča – Elvis je predsjedniku donio pismo napisano rukom u kojem je tražio da ga Nixon imenuje federalnim agentom na slobodnom zadatku (Federal Agent-at-Large) za američku Agenciju za suzbijanje droge (DEA).

Elvis je tvrdio da želi pomoći zemlji u borbi protiv “komunističkih elemenata, droge, hipija i kontrakulture”. Da stvar bude još zanimljivija, Elvis je bio poznat po vlastitoj ovisnosti o lijekovima na recept, ali je marihuanu i druge rekreativne droge smatrao glavnim neprijateljem američkog društva.

Elvisova opsesija značkama i autoritetom
Elvis Presley nije bio samo kralj rock’n’rolla – bio je i strastveni kolekcionar policijskih i federalnih znački. Smatrao je da mu značke daju autoritet i osjećaj pripadnosti elitnim strukturama vlasti. Njegova opsesija otišla je toliko daleko da je često koristio svoj status slavne osobe kako bi dobio pristup najvišim razinama vlasti i sigurnosnim agencijama.

Kako bi postigao svoj cilj – dobivanje značke DEA agenta – Elvis je iskoristio priliku da se sastane s Nixonom. Tijekom njihovog sastanka, Elvis je naglasio svoju podršku Nixonovoj politici protiv droga i ponudio svoje usluge kao kulturni ambasador. Nixon, pragmatičan političar, prepoznao je priliku da iskoristi Elvisovu popularnost u svojoj borbi protiv kontrakulture i pokreta koji su se zalagali za legalizaciju kanabisa.

Nixonova “ratna strategija” protiv droga i kanabisa
Richard Nixon je 1971. godine službeno pokrenuo “Rat protiv droga” (War on Drugs), kampanju koja je imala cilj suzbiti upotrebu droga u Sjedinjenim Američkim Državama. Iako je kampanja javno predstavljena kao borba protiv ovisnosti, stvarni motivi bili su daleko složeniji.

Prema svjedočanstvima Johna Ehrlichmana, Nixonovog savjetnika za unutarnju politiku, fokus na kanabis i druge droge imao je za cilj političku kontrolu nad grupama koje su se smatrale Nixonovim protivnicima – posebice afroameričkom zajednicom i hipi kontrakulturom. Ehrlichman je kasnije priznao u intervjuu za časopis Harper’s Magazine 1994. godine:

„Znali smo da ne možemo učiniti ilegalnim biti protiv rata ili biti crnac, ali ako kriminaliziramo droge, mogli bismo razbiti te zajednice. Mogli bismo uhititi njihove vođe, izvršiti racije na njihove domove, prekinuti njihove sastanke i demonizirati ih svake večeri na vijestima. Znali smo da lažemo o drogama? Naravno da smo znali.“

Ova izjava izazvala je međunarodnu pozornost i dodatno potvrdila sumnje da je Nixonova kriminalizacija droga, uključujući kanabis, bila politički motivirana. Iako neki povjesničari tvrde da je Ehrlichman mogao preuveličati tvrdnje zbog ogorčenosti nakon afere Watergate, Nixonove odluke u vezi s kanabisom podržavaju ovu tezu.

Jedan od ključnih koraka u Nixonovoj strategiji bilo je stavljanje kanabisa na Listu I (Schedule I) prema Zakonu o kontroliranim tvarima iz 1970. godine. Ova klasifikacija označava tvari koje nemaju medicinsku vrijednost i koje imaju visok potencijal za zlouporabu – unatoč tada dostupnim znanstvenim dokazima koji su ukazivali na medicinske koristi kanabisa.

Kanabis i Vijetnamski rat: Elvisova uloga i Nixonova korist
Elvis Presley, kao veliki patriot i protivnik kontrakulture, podržavao je Nixonovu politiku u kontekstu Vijetnamskog rata. Tijekom 1960-ih i 1970-ih, kanabis je postao simbol otpora među mladima koji su se protivili ratu. Nixon je tu povezanost iskoristio kako bi kriminalizirao biljku i dodatno stigmatizirao antiratni pokret.

Elvis je, sa svoje strane, smatrao da marihuana i druge droge potkopavaju moralne vrijednosti Amerike. Njegova podrška Nixonovoj politici bila je obostrano korisna – Elvis je dobio svoju značku federalnog agenta, a Nixon je imao na svojoj strani jednog od najpopularnijih umjetnika tog vremena, što je pomoglo legitimiziranju rata protiv droga u očima javnosti.

Paradoks Elvisove smrti
Ironično, Elvis Presley, koji je bio gorljivi protivnik droge poput marihuane, preminuo je 16. kolovoza 1977. godine s tragovima čak 14 različitih narkotika u svojoj krvi. Prema obdukciji, u njegovom organizmu pronađeni su razni lijekovi na recept, uključujući opijate, barbiturate, sedative i amfetamine. Ova šokantna činjenica dodatno naglašava licemjerje Nixonove politike protiv droga i Elvisove osobne uloge u toj propagandi.

Dok je kanabis bio demoniziran i stavljen na Listu I, lijekovi na recept poput onih koji su uzrokovali Elvisovu smrt ostali su legalni i široko dostupni, unatoč svojoj iznimnoj štetnosti i potencijalu za zlouporabu.

Nepravda prema kanabisu: Političke igre s dugotrajnim posljedicama
Stavljanje kanabisa na Listu I bilo je politički motivirano i temeljeno na propagandi, a ne na znanstvenim činjenicama. Posljedice ove odluke osjećaju se i danas:

Milijuni ljudi diljem svijeta kazneno su gonjeni zbog posjedovanja kanabisa, posebice u marginaliziranim zajednicama.
Medicinska upotreba kanabisa bila je desetljećima ograničena unatoč dokazima o njegovim terapijskim učincima.
Kanabis je stigmatiziran kao “opasna droga”, iako su znanstvena istraživanja pokazala da ima daleko manje štetnih učinaka od legalnih supstanci poput alkohola i duhana.
Zaključak
Priča o Elvisu i Nixonu nije samo zanimljivi povijesni kuriozitet – ona je simbol političkih manipulacija koje su dovele do nepravedne demonizacije kanabisa. Elvisova opsesija značkama, Nixonova politička strategija protiv kontrakulture i paradoks Elvisove smrti s tragovima brojnih narkotika u krvi ukazuju na duboko licemjerje politike protiv droga.

Danas, dok sve više zemalja legalizira kanabis za medicinsku i rekreativnu upotrebu, važno je razumjeti političku pozadinu iza prohibicije. Istinska povijest kanabisa podsjetnik je koliko su zakoni o drogama često vođeni interesima elite, a ne znanstvenim činjenicama ili dobrobiti društva.

Podjeli sadržaj